...

Zakup kilku mieszkań na wynajem – nowoczesny model inwestowania w nieruchomości

Nie ulega wątpliwości, że zakup mieszkania nawynajem jest najpopularniejszym sposobem czerpania zysków z inwestowania w nieruchomości. W dającej się przewidzieć przyszłości nie należy się spodziewać tego, by ten stan rzeczy uległ zmianie.

Wynajem sam w sobie raczej nie straci na popularności, ale jego forma może ulec pewnym przeobrażeniom. Osobiście uważam, że zmiany te idą w dobrym kierunku i właśnie dlatego chciałbym zaproponować nowy styl wynajmu.  

Ewolucja wynajmu nieruchomości  

Przez wiele lat wynajem nie do końca był postrzegany jako forma inwestowania w nieruchomości. Zajmowały się nim głównie osoby, które odziedziczyły mieszkanie po członkach swojej rodziny. Potrzeby mieszkalne takich osób zazwyczaj były już zaspokojone i nie dostrzegały one również konieczności sprzedaży nowo uzyskanego lokum.

W takich przypadkach najem wydawał się naturalnym rozwiązaniem. Wynajmowana nieruchomość nie tylko zapewniała dodatkowe źródło dochodów, ale stanowiła także alternatywę mieszkaniową na wypadek nieprzewidzianych sytuacji życiowych. Taki stan rzeczy bardzo zmienił się w ciągu minionych 10 – 15 lat.  

O ile wcześniej przedmiotem najmu stawały się głównie mieszkania odziedziczone, o tyle wraz z upływem czasu coraz częściej mieszkania były kupowane właśnie w tym celu. Złożyło się na to wiele czynników, ale w mojej ocenie jednym z najważniejszych był spadek atrakcyjności lokat i depozytów bankowych.

Trzymanie pieniędzy na rachunku bankowym zwyczajnie przestało się opłacać, a wiele wskazuje na to, że trend ten będzie się utrzymywał. Ludzie potrzebowali alternatywy, która pozwoliłaby na zabezpieczenie pieniędzy przed spadkiem ich wartości.  

Taką właśnie alternatywą stało się inwestowanie w nieruchomości pod wynajem. Warto wspomnieć o jeszcze jednej istotnej zmianie. W przeszłości zarządzanie najmem spoczywało wyłącznie na barkach właściciela nieruchomości. Było to rozwiązanie problematyczne i często mało efektywne.

Obecnie jednak istnieje wiele wyspecjalizowanych firm, które w profesjonalny sposób zajmują się najmem nieruchomości. To bardzo użyteczne rozwiązanie, dzięki któremu można czerpać w pełni pasywny dochód z najmu.  

Budynek lub piętro zamiast kilku mieszkań 

Rozwój rynku sprawił, że pojawiło się wielu inwestorów, którzy posiadają po kilka lub nawet kilkanaście mieszkań na wynajem. Czasami nieruchomości te są rozlokowane na terenie jednego miasta, ale niektórzy rozszerzają swoją działalność na województwo albo na obszar całego kraju.

Na podstawie własnych obserwacji mogę stwierdzić, że taki stan rzeczy również będzie się zmieniał. Mam na myśli kumulowanie mieszkań będących własnością jednej osoby w obrębie jednego budynku. To typowa sytuacja chociażby dla rynków zachodnich. Przykładowo, w Stanach Zjednoczonych raczej nie spotyka się stwierdzenia, że ktoś posiada kilka mieszkań. Częściej mówi się o tym, że w rękach jednej osoby jest cały budynek lub piętro z lokalami na wynajem.

Uważam, że polski rynek najmu również będzie zmierzał w takim kierunku. Niebawem całkowicie normalnym zjawiskiem będą pakiety mieszkań na wynajem albo całe budynki, które od etapu projektowania będą przeznaczone pod wynajem.  

Flipowanie i wynajem w jednym  

Przykładem może być jeden z realizowanych przeze mnie projektów. W 2019 roku wraz ze wspólnikiem nabyłem budynek wielorodzinny w Lublinie. Postanowiliśmy tchnąć nowe życie w to miejsce, poprzez przeprowadzenie gruntownej rewitalizacji. Stworzyliśmy nawet specyficzną nazwę dla tego projektu – „flip gigant”. Jest ona o tyle adekwatna, że mamy tutaj do czynienia z flipem prowadzonym na bardzo dużą skalę.

Na ten moment zbliżamy się już do końca prac. Większość mieszkań znalazła nowych nabywców i w dużej mierze zostały one przeznaczone pod wynajem właśnie. Nasza oferta przyciągnęła inwestorów, którzy postanowili nabyć całe pakiety mieszkań na wynajem. To tylko utwierdziło mnie w przekonaniu, że ten segment rynku nieuchronnie się zmienia.  

Podsumowanie 

Czy zmiany te powinny budzić obawy? Wręcz przeciwnie. Uważam, że jest to słuszne podejście i Tobie również je polecam. Jeśli chcesz inwestować w nieruchomości pod wynajem albo posiadasz już takie mieszkania, przemyśl skumulowanie ich w jednej lokalizacji. Ten wariant znacznie ułatwia obsługę najmu, pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu i zoptymalizować koszty.

Poznaj nasze szkolenia nt. optymalizacji podatków i ryzyka z wykorzystaniem spółki z o.o. (nie tylko) w nieruchomościach oraz zakupu nieruchomości z wykorzystaniem finansowania sprzedającego. Pamiętaj, u nas zawsze obowiązuje bezwarunkowa gwarancja satysfakcji – jeśli szkolenie nie spełnia Twoich oczekiwań, zwracamy 100% wpłaty.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.