...

Jak oszczędzać pieniądze na przyszłość dziecka?

Jak oszczędzać pieniądze na przyszłość dziecka?

Zależy Ci na tym, aby w przyszłości Twoje dziecko bez przeszkód rozpoczęło studia na wymarzonej uczelni, mogło rozwijać swoje pasje albo kupić własne mieszkanie? Możesz mu to zapewnić, ale im wcześniej o tym pomyślisz, tym lepiej. Zacznij oszczędzać na przyszłość dziecka, a za kilkanaście lat osiąganie celów będzie dużo prostsze. Jak robić to efektywnie? Wiele zależy od wyboru odpowiedniego rozwiązania.

Konta oszczędnościowe i lokaty – popularne, ale czy opłacalne?

W temacie oszczędzania nadal sporym zainteresowaniem cieszą się konta oszczędnościowe oraz lokaty bankowe. Obydwa instrumenty działają na podobnej zasadzie, ponieważ środki przechowywane w tej formie są oprocentowane, a więc stale rosną. Różnica polega oczywiście na tym, że konto oszczędnościowe jest rozwiązaniem znacznie bardziej elastycznym – pieniądze można wpłacać i wypłacać praktycznie w każdej chwili. Środki wpłacone na lokatę ulegają natomiast „zamrożeniu”, a ich wypłacenie jest możliwe tylko w terminie określonym w umowie.

Wcześniejsza wypłata, która jest równoznaczna z zerwaniem umowy, nie jest korzystna, ponieważ wiąże się z utratą części odsetek. Wobec tego można stwierdzić, że konto oszczędnościowe jest dobrym rozwiązaniem dla rodziców, którzy planują systematycznie odkładać pewną kwotę na przyszłe potrzeby swojego dziecka. Lokata natomiast powinna być wyborem rodziców posiadających większą sumę na starcie oszczędzania. Czy wymienione produkty bankowe mają jakiś słaby punkt? Niestety tak. Jest nim bardzo niskie oprocentowanie, które coraz częściej skłania do szukania alternatywnych rozwiązań.

Polisa posagowa, czyli dwa w jednym

Jedną alternatyw jest polisa posagowa, czyli produkt łączący w sobie funkcje oszczędnościowe i ubezpieczeniowe. Podobnie jak przy koncie oszczędnościowym, tutaj rodzice również wpłacają systematycznie pewne kwoty, ale ich minimalna wysokość jest określona w umowie. Wszystko po to, aby pod koniec trwania umowy towarzystwo ubezpieczeniowe było w stanie wypłacić ustaloną kwotę dziecku, które osiągnęło pełnoletniość.

Ubezpieczenie w pewnym sensie działa podwójnie. Polisa chroni dziecko, a w przypadku śmierci osoby uiszczającej składki – w tym konkretnym przypadku rodzica – obowiązek ten przechodzi na ubezpieczyciela. Jest to zatem rozwiązanie warte uwagi, ponieważ nawet w razie bardzo trudnych życiowych sytuacji, przyszłość dziecka, przynajmniej do pewnego stopnia, będzie zabezpieczona.

Pomyśl o przyszłości już teraz

Możliwości oszczędzania na przyszłość dziecka jest wiele. Z pewnością każdy rodzic znajdzie rozwiązanie skrojone pod swoje aktualne możliwości finansowe. Najważniejsze jest jednak to, aby pomyśleć o finansach dziecka jak najszybciej.

Udostępnij

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.