...

Zakup mieszkania pod inwestycje –  nieruchomość w Warszawie czy apartament wakacyjny w Hiszpanii?

Przy zakupie mieszkania pod wynajem, większość inwestorów kieruje się przede wszystkim opłacalnością takiej inwestycji. Na rynku dostępne są różne rodzaje nieruchomości, co sprawia, że wybór nie zawsze jest prosty. Mieszkanie w Warszawie czy apartament wakacyjny Hiszpanii? Gdzie najlepiej ulokować swoje środki?

Mieszkania inwestycyjne w ostatnich latach zyskują na popularności. Dla inwestorów dysponujących wolnym kapitałem jest to doskonały sposób na lokatę środków oraz dodatkowy zarobek. Dokonując wyboru, większość z nich zastanawia się, jaka nieruchomość przyniesie szybszy zwrot z inwestycji lub da lepsze możliwości zarabiania na wynajmie. Apartament wakacyjny w Hiszpanii, mieszkanie na wynajem długoterminowy czy apartament inwestycyjny w Warszawie? Przedstawiamy korzyści każdego rozwiązania, analizując oferty rynku pierwotnego.

Mieszkanie na wynajem w Warszawie

Pierwszą z analizowanych przez nas opcji inwestycji jest zakup mieszkania pod wynajem długoterminowy w Warszawie. Stolica każdego roku przyciąga tysiące studentów oraz osób szukających zatrudnienia. Jest także chętnie odwiedzana przez turystów, których liczba tylko w ubiegłym roku wyniosła 9 mln, co jest najlepszym wynikiem od czasów pandemii. Popyt na wynajem mieszkania jest więc duży, co stwarza korzystną sytuację dla inwestorów dysponujących własnym lokalem. Aby taka inwestycja była trafiona, osoba zainteresowana kupnem mieszkania powinna przeanalizować przede wszystkim wysokość stopy zwrotu, czyli relację między ceną mieszkania a rocznym przychodem z najmu. Przykładem może być kawalerka w Śródmieściu, gdzie czynsz za jednopokojowe mieszkanie wynosi około 3000 zł, co oznacza, że roczny przychód z najmu może osiągnąć blisko 30 tys. rocznie. Uwzględniając cenę zakupu około 700-900 tys. zł, z łatwością można obliczyć, że stopa zwrotu z takiej inwestycji wyniesie 4-5%.

Śródmieście jest o tyle specyficznym przypadkiem, że ceny mieszkań są tam najdroższe, sięgając ponad 38 tys. zł za m2. Wielu inwestorów decyduje się więc na zakup mieszkania w tańszej części Warszawy, za które jest w stanie uzyskać podobny czynsz. Wszystko zależy od standardu lokalu oraz jego lokalizacji. Średnia cena mieszkań w Warszawie https://rynekpierwotny.pl/ceny/mieszkania/warszawa wynosi 17085 zł/m2. Mieszkania w tej kwocie znajdziemy m.in. na Pradze, Ursynowie czy w Wilanowie. Do tańszych dzielnic należą m.in. Wawer, Białołęka czy Targówek. Ich niższa cena wynika z większej odległości od centrum. Nie oznacza to jednak, że ciężej je wynająć. Ważne jest jednak określenie potrzeb grupy docelowej. Jeśli zdecydujesz się wynająć mieszkania studentom, wybierz lokal w niedalekiej odległości od warszawskich uczelni. W przypadku osób pracujących warto przeanalizować dzielnice Warszawy pod kątem największej koncentracji biurowców. Rodziny z dziećmi docenią spokojną okolicę i bliskość placówek opiekuńczych i edukacyjnych. Wybierając tańszą nieruchomość przy podobnym czynszu, osiągniesz wyższą stopę zwrotu w okolicach 6-8%.

Apartament inwestycyjny w Warszawie

Innym typem nieruchomości są apartamenty inwestycyjne w Warszawie. Jest to typ lokali przeznaczonych na wynajem krótkoterminowy turystom i osobom odwiedzającym Warszawę w związku z pracą. Ich rosnąca popularność wynika z faktu, że najemcy krótkoterminowi coraz częściej poszukują tego typu lokali zamiast hoteli czy hosteli. Dzięki większemu popytowi pojawia się szansa na większy zwrot z inwestycji, która nawet w 2-3 dni jest w stanie zarobić tyle, co mieszkanie przeznaczone na wynajem długoterminowy w miesiąc. Deweloperzy i pośrednicy często obiecują nawet 10%, realnie jest to zazwyczaj od 5 do 7% wartości nieruchomości w ciągu roku. Jak wybrać nieruchomość, aby wartość zwrotu z inwestycji była największa? Z pewnością warto zwrócić uwagę na lokalizację i standard nieruchomości. Ważna jest także widoczność oferty w internecie oraz konkurencyjność ceny za noc. Apartamenty inwestycyjne w ofercie rynekpierwotny.pl to nieruchomości zlokalizowane zarówno w centrum, jak i ościennych dzielnicach Warszawy. Lokale są dostępne w cenach od 8400 zł (pod Warszawą) do 27 000 zł/m2.

Apartament wakacyjny w Hiszpanii

Coraz więcej Polaków decyduje się na zakup apartamentu wakacyjnego za granicą. Przykładem mogą być apartamenty w Hiszpanii położone blisko morza. W ostatnich latach zdecydowanie najwięcej nieruchomości zostało kupionych na wybrzeżu Costa Blanca w okolicach Torrevieja i Alicante. Inwestujący zwykle wybierali rejony śródziemnomorskich miast: Marbelli, Malagi i Calpe. Do takiej inwestycji zachęcają korzystne ceny nieruchomości oraz różne możliwości zarobkowania i korzystania z mieszkania lub domu. Jak wynika z danych portaluhttps://rynekpierwotny.pl/pod-inwestycje/za-granica/hiszpania/gotowe apartamenty wakacyjne są dostępne już od 1 855 eur/m2. Łatwo policzyć, że jest to mniej, niż w wielu miejscach w Warszawie. Rosnąca popularność tego kierunku wśród turystów z całego świata daje właściwie pewność obłożenia takiego mieszkania przez cały wysoki sezon, który w Hiszpanii trwa wyjątkowo długo. Ciepła temperatura powietrza i wody pozwala na plażowanie od czerwca do października. Inwestor zyskuje także własne miejsce wypoczynku bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Ile można zarobić na apartamencie wakacyjnym w Hiszpanii? Analizując dane z 2023 roku, przyjmuje się, że roczna stopa zwrotu z wynajmowanego mieszkania wynosi 7-8%. 

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.