Już 25 września 2024 roku zaczną obowiązywać w Polsce przepisy Ustawy o ochronie sygnalistów z dnia 14 czerwca 2024 roku. Zgodnie z nimi przedsiębiorstwa oraz instytucje publiczne zobowiązane są do wdrożenia szczelnego systemu ochrony sygnalistów, a także do przygotowania procedur z tym związanych. Sprawdź, na czym polega ochrona sygnalistów oraz w jaki sposób wdrożyć ją w swojej organizacji.
Czym jest ochrona sygnalistów?
W dużym skrócie jest to ochrona osób, które decydują się na zgłoszenie różnego rodzaju nieprawidłowości występujących w organizacji. Do tej pory wielu pracowników z tego rezygnowało z obawy przed działaniem odwetowym ze strony: współpracowników, przełożonych czy pracodawcy. Wchodzące w życie przepisy mają zapewnić takim osobom pełną anonimowość i bezpieczeństwo. Już we wrześniu 2024 roku ochrona sygnalistów będzie obowiązkiem w instytucjach zatrudniających minimum 50 osób oraz firmach z zatrudnieniem na poziomie 250 osób lub więcej.
Wdrożenie ochrony sygnalistów w organizacji – co obejmuje?
Nowe przepisy zobowiązują przedsiębiorstwa i instytucje publiczne do wdrożenia systemu ochrony sygnalistów. Obejmuje to przygotowanie wewnętrznych procedur i regulaminów, a także udostępnienie pracownikom i prowadzenie anonimowych kanałów zgłoszeniowych. Zastosowany system powinien być szczelny, aby zapewnić pełną anonimowość osobom zgłaszającym nieprawidłowości. Ponadto każdy pracownik organizacji powinien być świadomy funkcjonowania tego typu systemu oraz związanych z tym praw i obowiązków.
Wdrożenie ochrony sygnalistów krok po kroku
W pierwszej kolejności należy dobrze zdefiniować ryzyka, jakie występują w obrębie danej organizacji. To obszary, w których istnieje największe ryzyko nadużyć lub nieprawidłowości. W tym celu należy przeprowadzić dokładną analizę wewnętrzną oraz konsultacje. Na tej podstawie przygotowuje się procedury i regulaminy, które definiują sposób korzystania z anonimowych kanałów zgłoszeń. Równolegle do tego warto prowadzić szkolenia wewnątrz organizacji, aby każdy pracownik był dobrze przygotowany do nowych realiów.
Z punktu widzenia przedsiębiorcy bardzo ważne jest także odpowiednie zarządzanie otrzymywanymi zgłoszeniami. Żadne z nich nie może zostać zbagatelizowane. W całym procesie sygnalista powinien pozostać anonimowy, co ochroni go przed działaniem odwetowym. Po otrzymaniu zgłoszenia należy wprowadzić w życie plan działania w celu wyjaśnienia nieprawidłowości i rozwiązania kwestii spornych. Tak naprawdę prowadzenie tego typu systemu ma charakter ciągły i już po jego wdrożeniu warto go udoskonalać oraz dostosowywać do zmian na rynku, oraz wewnątrz samej organizacji.
Directan – specjaliści od ochrony sygnalistów
Wiesz już, jak w dużym skrócie powinno wyglądać wdrożenie ochrony sygnalistów i po co Cie ją stosuje. Z doświadczenia wiemy jednak, że może to przysporzyć przedsiębiorcom wielu trudności. Aby usprawnić cały proces, warto skorzystać ze wsparcia specjalistów.
Kompleksową pomoc w obszarze przygotowania i prowadzenia anonimowych kanałów zgłoszeń, implementacji systemu do ich obsługi oraz wsparcia w stworzeniu wewnętrznych regulaminów i procedur oferuje firma Directan. Jej eksperci poprowadzą Cię przez cały proces, dzięki czemu wypełnisz swój obowiązek prawny. Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się ze specjalistą Directan i poznaj szczegóły ewentualnej współpracy.