...

Polisa posagowa, czyli prosty sposób oszczędzania na przyszłość dziecka

Polisa posagowa, czyli prosty sposób oszczędzania na przyszłość dziecka

Jak zabezpieczyć przyszłość dziecka? Odkładać pieniądze, które zapewnią naszym pociechom łatwiejszy start w dorosłe życie, czy może raczej wybrać rozwiązanie, które będzie wsparciem, gdyby nas zabrakło? Okazuje się, że można wybrać produkt, który kompleksowo zabezpieczy przyszłość dzieci, łącząc obydwa rozwiązania.

Czym jest polisa posagowa?

Polisa posagowa, określana również mianem ubezpieczenia posagowego, jest ubezpieczeniem na życie mającym na celu przede wszystkim finansowe zabezpieczenie dziecka w przypadku śmierci rodzica. Jej drugim celem jest gromadzenie środków, które będą do wykorzystania przez dziecko po ukończeniu określonego roku życia.

W zależności od specyfiki konkretnych produktów, może być to wiek 18, 21 albo 25 lat. Głównym atutem polisy posagowej jest to, że składka ubezpieczeniowa będzie płacona nawet w przypadku śmierci rodzica, ponieważ w takim przypadku obowiązek jej opłacania przechodzi na towarzystwo ubezpieczeniowe. Można zatem stwierdzić, że ubezpieczenie polisowe zapewnia pewną formę bezpieczeństwa finansowego dziecka, nawet w najtrudniejszych sytuacjach losowych.

Zakres polisy posagowej

Tego typu produkty są bardzo elastyczne. Rodzic może zdecydować się na wariant podstawowy, ale można też rozszerzyć zakres ochrony. W niektórych wariantach działa ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków albo ochrona w przypadku ciężkiej choroby lub leczenia szpitalnego. Zazwyczaj istnieje możliwość wyboru sposobu opłacania składki – w formie płatności rocznej, półrocznej, kwartalnej lub miesięcznej.

Kiedy zacząć oszczędzanie na przyszłość dziecka?

Nigdy nie jest zbyt wcześnie, aby pomyśleć o zabezpieczeniu finansowej przyszłości dziecka. Ta zasada obowiązuje także w przypadku polisy posagowej. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe umożliwiają zawarcie umowy o polisę dla dzieci już od 3. miesiąca życia. Z pewnością im wcześniej rodzic zdecyduje się na taki krok, tym lepiej, ponieważ dzięki temu uda się zgromadzić większą kwotę dla dziecka. W ramach podsumowania warto wspomnieć o dwóch bardzo ważnych atutach polisy ubezpieczeniowej.

Przede wszystkim do wypłaty tego typu świadczenia nie jest niezbędne przeprowadzenie postępowania sądowego, co pozwala na zaoszczędzenie mnóstwa czasu, pieniędzy i stresu związanych z formalnościami. Co więcej, zgromadzony kapitał nie jest objęty 19 % podatkiem od zysków kapitałowych. Wszystko to sprawia, że polisa posagowa pozwala ze spokojem patrzeć w przyszłość.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.