...

Oszczędzanie na przyszłość dziecka krok po kroku

Oszczędzanie na przyszłość dziecka krok po kroku

Na podstawie wyników badań przeprowadzonych przez towarzystwa ubezpieczeniowe można stwierdzić, że ponad 75% rodziców w Polsce nie odkłada żadnych środków z myślą o przyszłości swoich dzieci. Jeżeli Ty również należysz do tej grupy, powinieneś uświadomić sobie, że istnieje wiele rozwiązań, dzięki którym nawet odkładanie niewielkich kwot umożliwi zapewnienie dzieciom lepszego startu w dorosłość.

Dlaczego warto oszczędzać na przyszłość dziecka?

Odpowiedź na powyższe pytanie wydaje się oczywista. Gromadzone przez lata oszczędności można przeznaczyć na pokrycie kosztów związanych z edukacją lub studiami. Niektórym rodzicom udaje się w ten sposób zgromadzić środki na wkład własny przy zakupie pierwszego mieszkania dla wchodzącego w dorosłość młodego człowieka.

Czasami zaoszczędzona kwota jest przeznaczana na bardziej przyziemne potrzeby, takie jak zakup samochodu lub wycieczka marzeń. Warto jednak mieć na uwadze także inne okoliczności, takie jak rosnące koszty utrzymania dziecka, choroba lub w skrajnych przypadkach śmierć rodzica. Oszczędzanie na przyszłość dziecka może zatem stanowić sposób na realizację planów, gdy młody człowiek wkroczy w wiek dorosły albo zabezpieczenie na wypadek pogorszenia się sytuacji życiowej.

Konta oszczędnościowe i lokaty bankowe, czyli najprostsze wyjście

Jednorazowa wpłata większej sumy pieniędzy na lokatę albo systematyczne wpłacanie mniejszych kwot na konto oszczędnościowe to najpopularniejsze i najprostsze rozwiązania. Właściwie nie trzeba niczym zaprzątać sobie głowy, ponieważ wpłacane pieniądze będą, przynajmniej teoretycznie, stale rosły. Problemem jest oczywiście bardzo niskie oprocentowanie, przez co wzrost kapitału może okazać się symboliczny, a przecież trzeba mieć na uwadze również ryzyko inflacji. Z drugiej strony konto oszczędnościowe może być dobrą metodą na to, aby stopniowo, wraz z upływem lat, udostępniać dziecku środki spoczywające na takim koncie, ucząc go przy tym zarządzania własnymi finansami.

Fundusze inwestycyjne, czyli większe ryzyko i większy zysk

Bardziej zyskownym, ale i bardziej ryzykownym wyjściem są fundusze inwestycyjne. Lokowanie pieniędzy w papierach wartościowych pozwala na wygenerowanie znaczącej sumy, ale trzeba dobrze przemyśleć i przeanalizować taki krok. Każdy rodzic powinien przede wszystkim określić poziom ryzyka, który jest dla niego akceptowalny. W przeciwnym razie zamiast zaoszczędzenia pewnej sumy na przyszłość dziecka trzeba będzie liczyć straty.

Polisa posagowa, czyli oszczędności i ubezpieczenie

Warto zwrócić uwagę również na polisę posagową. Produkt ten łączy w sobie możliwość gromadzenia środków z ubezpieczeniem dla dziecka. Choć obowiązek opłacania składek standardowo spoczywa na rodzicu, to w razie jego śmierci płatnikiem staje się towarzystwo ubezpieczeniowe. Wobec tego pieniądze nadal będą gromadzone, a dziecko będzie mogło z nich skorzystać, w momencie osiągnięcia pełnoletniości.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.