Z nowoczesną kasą czy drukarką fiskalną nie tylko dopełnisz obowiązku ewidencji sprzedaży, lecz także ułatwisz codzienną pracę i zarządzanie firmą. Producenci urządzeń uwzględniają potrzeby różnych sektorów – od gastronomii i handlu, aż po branżę medyczną, prawniczą, budowlaną czy kosmetyczną. Jak się odnaleźć przy tak dużym wyborze? Pomagamy!
Kasa czy drukarka fiskalna?
Choć często te nazwy stosuje się wymiennie, kasa i drukarka fiskalna to dwa różne urządzenia. Kasa fiskalna to urządzenie samodzielne, natomiast drukarka pracuje z programem sprzedażowym, wobec czego wymaga także podłączenia do komputera. Na kasie wydrukujesz paragon, raport dobowy i miesięczny, czasem też inny wydruk niefiskalny – i to w zasadzie tyle. Sprzęt może pomieścić nawet kilkadziesiąt tysięcy PLU w bazie, ale przy większej liczbie zaprogramowanie ich jest praco- i czasochłonne.
Drukarka, współdziałając z komputerem i innymi urządzeniami oraz systemem sprzedażowym pozwala zwykle na m.in.:
- drukowanie faktur VAT i licznych wydruków niefiskalnych, np. zamówień, bonów promocyjnych;
- połączenie z wieloma urządzeniami, w tym ze skanerem kodów kreskowych, wagą elektroniczną, drukarką gastronomiczną (przy czym wiele nowoczesnych kas również ma rozbudowane możliwości komunikacyjne);
- automatyczną aktualizację stanów magazynowych;
- współdzielenie przez wielu użytkowników;
- dzielenie rachunków czy przypisywanie ich do poszczególnych pracowników;
- wygodne zaprogramowanie niemal nieograniczonej liczby pozycji i zestawów.
Drukarki fiskalne są korzystnym rozwiązaniem dla dużych sklepów i aptek, lokali gastronomicznych czy obiektów hotelarskich. Świetnie się sprawdzają w sklepach działających jednocześnie stacjonarnie i w internecie – zwłaszcza tych z dużą bazą towarową. Kasy z kolei są chętniej wybierane przez małe punkty handlowe, gabinety medyczne i kosmetyczne, kancelarie prawne czy też firmy usługowe z sektora budowlanego – wszystkich tych przedsiębiorców, którzy mają raczej ograniczoną ofertę i potrzebują jedynie dopełnić obowiązki fiskalizacji sprzedaży.
Jak dobrać urządzenie fiskalne do swojej branży?
W pierwszej kolejności zawęź wybór do typu urządzenia (kasa czy drukarka). Dalej zwróć uwagę na rozmiary i sposób działania urządzenia (tylko na zasilaniu czy także bezprzewodowo, ekran dotykowy czy klawiatura), a kolejno na pojemność bazy PLU i możliwości komunikacyjne (z czym możesz je połączyć). W przypadku drukarki kwestią nawet ważniejszą niż ona sama jest program sprzedażowy, z którym musi być zgodna.
Drukarki fiskalne dla gastronomii
W gastronomii, zwłaszcza w większym lokalu, korzystnym rozwiązaniem jest system gastronomiczny – czyli połączenie co najmniej ekranu dotykowego POS z drukarką fiskalną i oprogramowaniem, np. GoPOS czy Dotykačka. Tę sieć można stopniowo rozwijać (np. o SAIO, skanery, wagi, terminale, boniarki, ekrany KAD, tablety, smartfony, przywoływacze, a nawet smartwatche), dostosowując ją do pracy i potrzeb danego lokalu. Programy gastronomiczne oferują wiele przydatnych funkcji, takich jak zarządzanie bazą produktów, mapy stołów, rezerwacje, zestawienia rachunków i mobilny kelner (sprzedaż na tablecie/smartfonie). Pozwalają kontrolować nie tylko sprzedaż, lecz także dostawy i magazyn czy księgowość. Umożliwiają ponadto sprawne integracje z zewnętrznymi aplikacjami np. Uber Eats.
Drukarki fiskalne dla aptek i placówek medycznych
Urządzenia fiskalne dla tego typu placówek powinny mieć dodatkowe funkcje, które znacznie ułatwią codzienną pracę. Należą do nich m.in. możliwość wydrukowania paragonu z uwzględnieniem refundacji, a także różnych dokumentów niefiskalnych, w tym wycen i informacji dla pacjentów. Jednak podobnie jak w przypadku branży gastronomicznej, najważniejsze jest specjalne oprogramowanie, koniecznie z modułem przesunięć magazynowych czy automatycznym wykrywaniem braków.
Kasy fiskalne dla małych punktów i specjalistów
Obowiązek fiskalizacji sprzedaży dotyczy szerokiej grupy przedsiębiorców i obejmuje również np. lekarzy, prawników, kosmetyczki i fryzjerów – którzy wystawiają maksymalnie kilka, kilkanaście paragonów dziennie. Sprzedawcy często handlują również na branżowych targach, a wiele firm świadczy usługi w terenie. I w takich przypadkach zwykle najlepiej się sprawdzają kasy fiskalne. Wybór jest szeroki – od kas mini, które mieszczą się w kieszeni, przez modele mobilne, czyli z wytrzymałym akumulatorem, aż po urządzenia ze specjalną obudową, odporną na wstrząsy czy pył. Charakter urządzenia można precyzyjnie dopasować do specyfiki działalności, często łącznie ze stylem i kolorystyką.
Po idealnie dostosowaną do swojej działalności kasę czy drukarkę fiskalną warto się zgłosić do doświadczonego sprzedawcy. Specjalista wskaże modele z przydatnymi w codziennej pracy funkcjami czy parametrami i doradzi wybór systemu. Dobra firma zainstaluje i przygotuje urządzenie do pracy i otoczy je opieką serwisową, a także przeszkoli z jego obsługi.