Niektórzy uważają, że należy grubą kreską oddzielać życie prywatne od zawodowego. Problem w tym, że czasem jest to bardzo trudne albo wręcz niemożliwe. Jak zatem zachować odpowiednią równowagę, aby sukcesy biznesowe nie odbijały się negatywnie na udanym życiu rodzinnym i na odwrót?
Rodzinny biznes
Zacznijmy od sytuacji, gdy połączenie tych dwóch sfer życia jest nieuniknione. Mam na myśli oczywiście przypadki rodzinnych biznesów, czyli firm tworzonych przez osoby spokrewnione ze sobą w bliższym lub dalszym stopniu. Takie rozwiązanie wiąże się z szeregiem korzyści, ale może rodzić też różne problemy.
Znam wiele firm tego typu, które świetnie funkcjonują, a osoby w nich pracujące bardzo chwalą sobie taki stan rzeczy. Czasami używa się bardzo obrazowego określenia, w myśl którego firma jest „dzieckiem” osób, które ją tworzą. Dotyczy to szczególnie sytuacji, gdy właścicielami przedsiębiorstwa są współmałżonkowie.
W takim przypadku oczywiste jest, że współwłaściciele będą dbać o biznes, będą poświęcać mu wiele zaangażowania i pracować nad nim z dużą pasją. To jedna, bardzo dobra strona takiego rozwiązania. Druga jest znacznie gorsza i objawia się wówczas, gdy zaangażowanie w pracę jest zbyt duże. Ostatecznie może dojść do tego, że firma stanie się jedynym łącznikiem pomiędzy osobami, które powinny łączyć znacznie mocniejsze więzy.
Członkowie rodziny z pewnością mogą być bardzo wartościowymi współpracownikami, ale często zdarza się, że relacje zawodowe przejmą miejsce relacji rodzinnych, co nigdy nie kończy się dobrze. Warto jest przeanalizować własną sytuację pod tym kątem.
Jeżeli Ty również jesteś zaangażowany w rodzinny biznes, odpowiedz sobie na pytanie: czy relacje rodzinne nie stały się relacjami zawodowymi? Pamiętaj, że pozytywna odpowiedź nie musi oznaczać katastrofy dla Ciebie i Twoich najbliższych. Może to być po prostu sygnał, że trzeba coś zmienić w tej sferze.
Work life balance
Bardzo możliwe, że już zetknąłeś się z powyższym pojęciem. Jeśli nie, to w dużym skrócie wyjaśnię, że „work life balance” jest postawą życiową, która ma na celu osiągnięcie oraz utrzymanie równowagi pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym. W nieco prostszych słowach można stwierdzić, że work life balance sprowadza się do prostej zasady – pracuj na 100%, gdy jesteś w pracy, a potem odpoczywaj na 100%, gdy jesteś w domu.
Brzmi bardzo prosto, ale czy łatwo jest się do tego stosować? Okazuje się, że nie zawsze. Dotyczy to zwłaszcza osób, które prowadzą biznes. Na podstawie własnych doświadczeń oraz relacji wielu moich klientów mogę stwierdzić, że brak zachowania tej równowagi ma zwykle bardzo niekorzystne skutki.
Jeśli będziesz zajmować się obowiązkami zawodowymi po godzinach pracy, ucierpią na tym zarówno Twoje zdrowie jak i relacje rodzinne. Z kolei zajmowanie się prywatnymi sprawami w godzinach pracy na pewno pogorszy Twoją produktywność.
Właśnie dlatego warto jest wyznaczyć samemu sobie jasne granice zgodne z istotą work life balance. Na pewno nie jest konieczne, abyś późnym wieczorem w czasie weekendu odbierał lub wykonywał telefony do klientów. Rzecz jasna zdarzają się wyjątkowe sytuacje, ale zwracam uwagę na to, aby takie postępowanie nie stało się regułą.
Jeśli uważasz, że brakuje Ci czasu, który mógłbyś poświęcić rodzinie, wprowadź zmiany do swojego rozkładu dnia. Kiedyś na jednym szkoleniu usłyszałem, że czas, który poświęcamy dzieciom lub współmałżonkom trzeba zapisywać w kalendarzu. Wiem, że być może brzmi to niedorzecznie, ale w rzeczywistości ta zasada się potwierdza. Skoro zapisujesz zadania i cele zawodowe, to zacznij spisywać również cele związane z życiem prywatnym.
Wówczas znacznie łatwiej będzie znaleźć te kilka chwil, które poświęcisz tylko swoim bliskim. Dzieje się tak, ponieważ spisanie celów, niezależnie od ich natury, sprawia, że zaczynasz traktować je o wiele bardziej poważnie, nawet jeśli nie jesteś tego do końca świadom. Co więcej, wystarczy wówczas tylko zerknąć w kalendarz lub w notes, aby przypomnieć sobie, że nadszedł czas na wyjście z biura i powrót do domu.
Biznes jako szkoła życia
Tak jak omówiliśmy, można wyróżnić dwa podejścia do związku pomiędzy relacjami rodzinnymi i zawodowymi. Przy tworzeniu rodzinnej firmy ich oddzielenie raczej nie wchodzi w grę, ale w innych przypadkach trzeba pamiętać o zasadzie work life balance.
Jest jednak jeszcze jedna perspektywa. Mam na myśli wykorzystanie biznesu jako źródła doświadczeń, którym możesz dzielić się z najbliższymi osobami. To szczególnie przydatne wtedy, gdy masz dzieci.
Twoje pociechy nie nauczą się wszystkiego w szkole. Na pewno nie zyskają tam umiejętności biznesowego spojrzenia na życie, które Ty możesz im przekazać. Wcale nie chodzi o to, że Twoje dzieci koniecznie muszą Cię naśladować, poprzez założenie własnej firmy w przyszłości.
Możesz przecież nauczyć ich przedsiębiorczej postawy, umiejętności oszczędzania i racjonalnego zarządzania własnymi pieniędzmi. Takie umiejętności przydają się nie tylko w biznesie, ale także w życiu codziennym. Nie ulega wątpliwości, że Twoi bliscy mogą wiele zyskać, jeśli umiejętnie zaangażujesz ich w swój biznes.
Podsumowanie
Prowadzisz firmę i kochasz to co robisz? To świetnie, ale pamiętaj o tym, że jesteś tylko człowiekiem. Jak każdy potrzebujesz odpoczynku i odpowiednich relacji z najbliższymi osobami.
Odpowiednie rozgraniczenie sfery prywatnej i zawodowej to jeden z niezbędnych warunków do odniesienia sukcesu w każdej z nich. Daj proszę znać w komentarzu, jakie jest Twoje zdanie.