Małe przedsiębiorstwa niejednokrotnie borykają się z problemami finansowymi. Brak wystarczającej ilości środków niejednokrotnie prowadzi do tego, iż mikrofirmy są zmuszone do ograniczenia inwestycji bądź zwalniania pracowników. Jednym z czynników, który często powoduje problemy finansowe, jest konieczność bardzo długiego oczekiwania na przelew środków od kontrahentów z tytułu wystawionych faktur. Świetnym sposobem na rozwiązanie tego problemu jest skorzystanie z faktoringu. Czym dokładnie jest faktoring? Wyjaśniamy to w poniższym artykule.
Faktoring dla małych firm – co warto wiedzieć?
Faktoring dla małych firm nie jest nowym zagadnieniem, a mimo to widać, że wciąż budzi sporo pytań. Z czym dokładnie mamy do czynienia? Czym jest faktoring? Kto może z niego korzystać? Jakie są zalety faktoringu dla małych firm? Tego i kilku innych rzeczy dowiesz się z poniższego tekstu, więc koniecznie zapoznaj się z jego treścią!
Faktoring dla małych firm – o czym dokładnie mowa?
Można śmiał stwierdzić, że mamy do czynienia z usługą, która powstała z myślą o właścicielach małych firm. Wielu z nich wystawia kontrahentom faktury, które zazwyczaj nie są od razu rozliczane. W przypadku większych zaległości w rozliczeniach mogą pojawić się problemy z zachowaniem płynności firmy. Na to nie może pozwolić sobie żaden przedsiębiorca, więc trzeba szukać rozwiązań, które pomogą przywrócić płynność finansową i utrzymać się w biznesie.
W takiej sytuacji można skorzystać właśnie z faktoringu, który pojawia się w ofercie Monevia. Tylko czym on właściwie jest? To najprościej mówiąc usługa polegająca na wykupie przez podmiot świadczący usługę faktoringu (faktora) nieprzeterminowanych wierzytelności od faktoranta, a więc przedsiębiorcy, który wystawia fakturę swojemu kontrahentowi z tytułu dostaw i usług.
Sama operacja zazwyczaj składa się z 3-4 prostych czynności i zajmuje niewiele czasu. Przedsiębiorca wystawia kontrahentowi fakturę z odroczonym terminem płatności (zwykle od 90 do 180 dni) i przekazuje kopię firmie faktoringowej. Faktor od razu wypłaca od razy faktorantowi zaliczkę w wysokości około 80-90% wartości faktury. Kiedy kontrahent spłaca należność, to przedsiębiorca otrzymuje pozostałą część środków z faktury. Warto zauważyć, że profesjonalna firma faktoringowa finansuje faktury już od 200 euro lub 700 zł brutto. Nie ma górnej granicy finansowania, poza limitem, jaki został ustalony dla klienta na dany moment.
Faktoring dla małych firm – kto może z niego skorzystać?
Faktoring dedykowany jest dla mikro i małych przedsiębiorstw. Nie ma znaczenia tutaj branża, w której dana firma działa, czy ilość zatrudnianych osób. Z faktoringu mogą skorzystać jednoosobowe działalności gospodarcze, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (spółka z.o.o), czy nawet spółki jawne.
Warto też zauważyć, że faktoring dostępny jest też bez względu na staż firmy na rynku. To opcja dostępna jednakowo dla nowych firm, które dopiero zaczęły działać, jak i dla tych, które mają już pewny staż na rynku i dla tych doświadczonych, które działają od wielu lat. Na pewno będzie to idealne rozwiązanie dla firm, które potrzebują dostępu do bieżącego finansowania, bez zbędnych formalności i długoterminowych umów współpracy.
Faktoring wyjdzie na korzyść też firmom, które mają za niski poziom obrotów i nie mogą liczyć na współpracę z bankami lub z innymi instytucjami finansowymi, czy po prostu tym, którzy szukają alternatywnych źródeł finansowania dla tradycyjnych rozwiązań. Faktoring do takich należy, więc warto o nim pamiętać.
Faktoring dla małych firm – jakie korzyści niesie ze sobą?
Faktoring niesie wiele korzyści dla małych firm. Jedną z ważniejszych jest to, że wspiera ich płynność finansową wtedy, gdy oferta banków i innych instytucji finansowych nie spełnia oczekiwań, czy wtedy, gdy firma nie jest w stanie sprostać ich wymaganiom. Dotyczy to najczęściej niskich obrotów rocznych, czy nawet krótkiej działalności na rynku. Faktoring przyśpiesza też rotacje gotówki, która jest zamrożona w formie faktur z odroczonym terminem. To idealne rozwiązanie nie tylko dla małych przedsiębiorstw, które wystawiają faktury z odroczonym terminem płatności o niskich nominałach, ale też dla tych, które pragną zachować płynność finansową.
Wiadomo, że wystawienie dużej ilości faktur skutkuje tym, że w pewnym momencie zaczyna brakować środków w kasie firmy. Dlatego nie pozostaje nam nic innego, jak ponaglać klientów lub szukać wsparcia w profesjonalnych instytucjach. Zwykle wiąże się to wiązać z dużą ilością formalności, czy stresu. Jednak problem rozwiązuje właśnie faktoring. Cały proces odbywa się szybko, najczęściej zamyka się tego samego dnia, w którym przedsiębiorca wnioskuje o sfinansowanie faktury.
Nie trzeba przedkładać dokumentów finansowania i obawiać się weryfikacji w bazie BIK. Co więcej, nie trzeba nawet wychodzić ze swojego domu, czy firmy. Finansowanie faktur to całkowicie automatyczne procesy obsługi, które pozwala zaoszczędzić dużo czasu i zapewniają dostęp do gotówki w ciągu kilku minut.
W dodatku, można liczyć na elastyczność, więc usługę można dostosować do swoich potrzeb. To od nas należy, kiedy i ile faktur chcemy sfinansować i w jakim czasie. Z faktoringu można skorzystać doraźnie, w nagłych przypadkach lub stale. Nie trzeba podpisywać wieloletnich umów ratalnych, które zobowiązują do współpracy. Zasady współpracy również są bardzo proste, wolne od ukrytych opłat i prowizji. W Monevii prowizja jest jedna, stała i znana od samego początku transakcji.
Jakby tego było mało, to finansowanie dostępne jest dla każdego właściciela małej firmy, bez względu na branże, czy staż na rynku.