Informacja reklamowa
Treść niniejszego komentarza ma wyłącznie cel marketingowy, nie stanowi umowy ani nie jest dokumentem informacyjnym wymaganym na mocy przepisów prawa, nie zawiera informacji wystarczających do podjęcia decyzji inwestycyjnej.
Odpowiedź na pytanie zawarte w tytule wydaje się oczywista, ale wcale taka nie jest. Dywersyfikacja ogranicza ryzyko, które jest nieodzownym elementem rynku kapitałowego, ale powoduje też, że nasze potencjalne zyski mogą być niższe od oczekiwanych.
W praktyce dywersyfikacja – przynajmniej w klasycznym jej rozumieniu – oznacza, że część swoich aktywów lokujemy na rynku akcji, natomiast część w obligacje, zwłaszcza skarbowe, które mają opinię najbardziej bezpiecznych papierów wartościowych, bo ich emitentami są państwa. Od naszej decyzji, akceptacji ryzyka, horyzontu inwestycyjnego zależy w jakich proporcjach to robimy. Trzeba przy tym pamiętać, że co do zasady akcje potencjalnie wypracowują wyższe zyski – to premia za ryzyko – a obligacje mniejsze, a odwdzięczają się stabilizacją portfela i dają znacznie większy spokój. Oczywiście bardzo wiele zależy od okresu, kondycji gospodarki i sytuacji na rynkach, ale tak właśnie mówią podręczniki analizujące długoterminowe trendy.
W odpowiednich warunkach można ryzykować
Bardzo ważnym czynnikiem, który inwestor musi brać pod uwagę rozważając skład swojego portfela jest cel inwestycyjny i jego akceptacja dla ewentualnej straty. Jeśli inwestor jest młodym, świetnie zarabiającym człowiekiem, a nic nie wskazuje, że ta jego sytuacja w najbliższym czasie ulegnie zmianie, to może sobie pozwolić na większe ryzyko przynajmniej w wypadku części swoich oszczędności. Tym bardziej jeśli celem jego inwestycji jest na przykład kupno nowego samochodu lub wyjazd na wakacje do Ameryki Południowej, aby zobaczyć Machu Picchu lub zażyć kąpieli słonecznej na Półwyspie Jukatan. Jeśli jego giełdowa inwestycja nie pozwoli w ciągu najbliższego roku lub dwóch sfinansować tych wydatków, to nic się przecież nie stanie, odłożone marzenia o rok czy dwa nie jest jeszcze końcem świata. Ale jeśli inwestujemy w krótkim terminie i jesteśmy gotowi pogodzić się – z reguły tylko z czasową – stratą to wówczas dywersyfikacja nie musi być dobrym rozwiązaniem, bo chodzi nam o szybki i stosunkowo wysoki zarobek w krótkim terminie. Tu z reguły akcje są najlepszym rozwiązaniem.
Inna jest sytuacja człowieka, który oszczędza na czas, gdy zakończy już swoją aktywność zawodową, czyli mówiąc wprost odkłada pieniądze na emeryturę. Wtedy dywersyfikacja jest absolutnie niezbędna, bo nasza inwestycja musi być jak najbardziej bezpieczna. Lepiej, aby nasz zarobek był mniejszy, ale pewniejszy i nie dostarczał nam zbędnych strapień.
Rozsądek równa się dywersyfikacja
Tak czy inaczej – papiery wartościowe są jednym z najlepszych instrumentów pozwalających zrealizować nasze finansowe aspiracje. Giełdy w końcu znajdą oparcie – wystarczy przypomnieć sobie co się działo w pierwszych tygodniach po wybuchu globalnej pandemii – i zaczną odrabiać straty.
Notabene obecna sytuacja na rynkach jest najlepszym przykładem, że dywersyfikacja przy długoterminowym inwestowaniu w papiery wartościowe jest najrozsądniejszą strategią.
Zastrzeżenia prawne
Niniejszy dokument został sporządzony przez Caspar Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A
Przedstawione powyżej informacje stanowią informację reklamową, mają charakter informacyjny, nie stanowią umowy ani nie są dokumentem informacyjnym wymaganym na mocy przepisów prawa. Nie są ofertą w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeksu Cywilnego. Zawarte w niniejszym dokumencie informacje nie stanowią usługi doradztwa finansowego, prawnego i podatkowego oraz nie należy ich traktować jako rekomendacji dotyczących instrumentów finansowych.
Caspar TFI informuje, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego.
Należy liczyć się z możliwością częściowej utraty wpłaconych środków. Indywidualna stopa zwrotu uczestnika nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym funduszu i jest uzależniona od dnia zbycia i odkupienia jednostek uczestnictwa oraz od poziomu pobranych opłat. Opodatkowanie dochodów z inwestycji w fundusze zależy od indywidualnej sytuacji każdego uczestnika i może ulec zmianie w przyszłości.
Opodatkowanie dochodów z inwestycji w fundusze zależy od indywidualnej sytuacji każdego uczestnika i może ulec zmianie w przyszłości.
Korzyściom wynikającym z inwestowania środków w jednostki uczestnictwa towarzyszą również ryzyka, takie jak: ryzyko nieosiągnięcia oczekiwanego zwrotu z inwestycji, wystąpienia okoliczności, na które uczestnik funduszu nie ma wpływu np. zmiany polityki inwestycyjnej czy połączenia lub likwidacji subfunduszu, a także ryzyko związane ze zmianami regulacji prawnych.
Wśród ryzyk związanych z inwestowaniem należy zwrócić szczególną uwagę na ryzyka dotyczące polityki inwestycyjnej, w tym: rynkowe, walutowe, stóp procentowych, kredytowe, koncentracji, jak również rozliczenia oraz płynności lokat.
Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Ryzyko wykorzystania informacji zamieszczonych w niniejszym dokumencie, ponosi wyłącznie inwestor.
Caspar TFI pobiera opłaty dystrybucyjne za nabycie jednostek uczestnictwa subfunduszy Caspar Parasolowy FIO, za zamiany pomiędzy nimi, a także za zarządzanie nimi. Wysokość poszczególnych opłat wskazana jest w Tabeli Opłat oraz ogłoszeniach o ewentualnych promocjach w opłatach.
Przed podjęciem ostatecznych decyzji inwestycyjnych należy zapoznać się z Prospektem Informacyjnym Caspar Parasolowy FIO oraz z dokumentami Kluczowych Informacji dla Inwestorów.